Srebrna połowa sezonu

Autor:
Klaudia Krause

Srebrne medale w pucharze świata w Santander i w pucharze Europy w Kilonii dla Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego. Polacy startujący w olimpijskiej klasie 49-er są w coraz lepszej formie przed mistrzostwami świata i Europy.

Mimo, że początek sezonu nie należał do najlepszych – 31. miejsce na regatach o Puchar Księżniczki Zofii, to później było już znacznie lepiej. W Heyres w regatach pucharu świata team 49er zajął 9. miejsce, a już na początku czerwca podczas finału żeglarskiego pucharu świata w Santander załoga Łukasz Przybytek & Paweł Kołodziński (KS AZS AWFiS Gdańsk) pokazała, że wróciła do dobrej dyspozycji z minionego sezonu, zajmując drugie miejsce w finałowych regatach pucharu świata u wybrzeży hiszpańskiego Santander. Dobrą formę potwierdziła dwa tygodnie później w rywalizacji cyklu pucharu Europy w niemieckiej Kilonii. Ósma załoga ostatnich igrzysk bez problemu zapewniła sobie udział w wyścigu medalowym. Zajęła w nim siódme miejsce i wywalczyła srebrne medale. Wygrał australijski duet David Gilmour i Joel Turner, a 3. miejsce zdobyli bracia Will i Sam Phillips.

- Komisja sędziowska rozegrała w sumie 13 wyścigów. Większość z nich odbyła się w wietrze „ślizgowym”, bardzo zmiennym z kierunków zachodnich. Świetnie przeprowadzone regaty, dużo załóg w klasie 49er (68 startujących) pozwoliły sprawdzić stan naszego przygotowania. W tym sezonie najważniejsze starty dopiero przed nami. Już za dwa tygodnie wrócimy do Kilonii na mistrzostwa Europy. Do tego czasu będziemy pracować w Trójmieście, by pojechać optymalnie przygotowanym do startu w regatach rangi mistrzowskiej – podsumowuje Paweł Kołodziński.

Przybytek i Kołodziński szybko nadrabiają stracone miesiące z około półrocznej przerwy w treningach, spowodowane operacją kolana i rehabilitacją Pawła. Ostatnie wyniki to dobry prognostyk przed zbliżającymi się najważniejszymi regatami w sezonie - mistrzostwami Europy (Kilonia, 30 lipca - 4 sierpnia) oraz mistrzostwami świata (Porto, 28 sierpnia - 2 września). Trzymamy kciuki!

Załoga zapewniła już sobie miejsce w kolejnej edycji żeglarskiego Pucharu Świata.